Program at a glance

Thursday, September 14th
Hour / RoomVivaldi RoomVerdi RoomToscanini Room
08:30 - 10:00Welcome Adress +
Oral presentations 1
Chairmen: Selçuk Peker, Ioan Szabo
Oral presentations 2
Chairmen: Peter Banczerowski, Bogdan Iliescu
Oral presentations 3
Chairmen: Mustafa Berker, Marcel Ivanov
10:00 - 11:00Main session 1
Spine Technique
Chairmen: Cezar Popescu, Christian Raftopolous
Main session 2
Meningiomas
Chairmen: Felix Brehar, Francesco Tomasello
Main session 3
Vascular and Varia
Chairmen: Nicolae Dobrin, Evelin Emery
11:00 - 11:20Coffee break
11:20 - 13:00Keynotes
Chairmen: Alexandru Vlad Ciurea, Lukas Rasulic
13:00 - 14:00Lunch
14:00 - 15:45Main session 4
Spine Tumors
Chairmen: Tiberiu Maior, Krešimir Rotim
Main session 5
Surgery for gliomas and Adjuvants
Chairmen: Mircea Gorgan, Vincenzo Paterno
Main session 6
Cranial and peripheral Nerves
Chairmen: Stefano Ferraresi, Lukas Rasulic
15:30 - 15:45Coffee break
15:45 - 17:00Keynotes
Chairmen: Mircea Gorgan, Solaroglu Ihsan
17:00 - 18:30SeENS General Assembly
19:30 - 23:00
Opening Ceremony, The National Theatre of Cluj-Napoca
Friday, September 15th
Hour / RoomVivaldi RoomVerdi RoomToscanini Room
09:00 - 10:45Main session 7
Vascular malformations
Chairmen: Alexandros Andreou, Daniel Mihai Teleanu
Main session 8:
Varia 1
Chairmen: Omerhodžic Ibrahim, Horatiu Stan
Main session 9:
Spine
Chairmen: Yavor Enchev, Marcel Ivanov
10:45 - 10:55Coffee break
10:55 - 13:00Keynotes
Chairmen: Alexandros Andreou, Ioan Stefan Florian
13:00 - 14:00Lunch
14:00 - 15:30Main session 10:
Varia 2
Chairmen: Daniel Rotariu, Wolf Ingo Steudel
Main session 11:
Varia 3
Chairmen: Christian Matula, Stanca Ples
Main session 12:
Vascular
Chairmen: Vanko Filipce, Ion Poeata
15:30 - 15:40Coffee break
15:40 - 16:55Keynotes
Chairmen: Uwe Kehler, Ion Poeata
16:55 - 17:10Coffee break
17:10 - 18:00General Assembly RSN
20:00 - 00:00
Gala Dinner, Roma Restaurant, Grand Hotel Italia
Saturday, September 16th
Hour / RoomVivaldi RoomVerdi RoomToscanini Room
09:00-10:30Oral presentations 4
Chairmen: Maior Tiberiu, Petar Vulekovic
Oral presentations 5
Chairmen: Tomislav Sajko, Ion Poeata
Oral presentations 6
Chairmen: Adrian Balasa, Yavor Enchev
10:30-10:45Coffee break
10:45-12:00Keynotes
Chairmen: Venelin Gerganov,Tomas Santarius
12:00
Final remarks. Closing Ceremony

MEDIA
PARTNERS

04
02
05
03
01